Reklama
 
Blog | Bohumír Šimek

Zeman dává mat ČSSD

Miloš Zeman se zjevně rozhodl zlikvidovat ČSSD, stranu, která zde fungovala již od konce devatenáctého století, a kterou sám vedl po Listopadu. Co se to děje?

Co se stalo? Kdysi dávno ČSSD nepodržela Miloše Zemana, aby se stal prezidentem. A Miloš Zeman, stejně jako soudruh Miroslav Štěpán, má sloní paměť. Neodpouští a mstí se. Od té doby, co se stal prezidentem, neustále podráží ČSSD nohy. A vychutnává si to! Teď už je to nevyhnutelně zjevné!

Miloš Zeman s Andrejem Babišem vytvořili neprůstřelný tandem. Hrají si na našeho spasitele a mnozí z nás jim žerou plnou pusou! Miloše Zemana jsme si dobrovolně zvolili bez ohledu na jeho morální profil, bez ohledu na jeho zdravotní stav, bez ohledu na jeho poradce, bez ohledu na jeho geopolitické směřování. Andreje Babiše jsme si také dobrovolně zvolili bez ohledu na jeho minulost předlistopadovou i polistopadovou, bez ohledu na jeho politickou i ekonomickou historii, bez ohledu na jeho morální profil, bez ohledu na jeho trestní stíhání, bez ohledu na to, jak v rozporu s politickou slušností sám sobě přihrává dotace z Evropské unie i z českého státního rozpočtu.

Oba jsou námi obdivováni. Proč? Protože jsme morálně ujetí, volíme si politiky podle svojí morální výbavy, jak trefně poznamenával Václav Klaus za svého největšího rozkvětu.

Jan Hamáček zcela dobrovolně strčil hlavu ČSSD do ohlávky tandemu Zeman-Babiš, zcela dobrovolně legitimizoval vládu Andreje Babiše, která je postavena na obnovení moci komunistů. Chtěl, aby se u nás k moci nedostala krajní pravice.  Teď má jen dva možné tahy. Na konci obou je mat a konec ČSSD. Neprozřetelně spoléhal na morálku Zemana i Babiše.

Prezident Miloš Zeman opakovně blokuje odvolání a jmenování ministrů za ČSSD. Podle některých politologů jde o Zemanovo jednání na hraně Ústavy, podle jiných Ústavu již porušuje. Ať je to jak chce, Miloš Zeman významně nabourává naši politickou scénu do nefunkčnosti. Co tím sleduje? Nevím! Vítězství předlistopadových soudruhů? Nečeká nás Vítězný Únor?

Nyní Jan Hamáček se nepostavil na stranu opozice a nezboural Babišovu vládu. Ostatně Andrej Babiš už má v Evropské unii tolik másla na hlavě, že by mu nedělalo potíže vládnout s pravicovými extrémisty a ohrožovat tak politiku Evropské unie.

Právě v této situaci, kdy je Jan Hamáček natahován na skřipec tandemem Zeman-Babiš ohledně výměny ministra kultury, Babišovu vládu nezboural. Miloš Zeman vyčkal do té doby a nyní se mu zjevně vysmívá. S řešením ministra kultury chce vyčkat až do soudního vyřešení trestního stíhání ředitele Národní galerie. Je ochoten čekat měsíce i roky, protože je mlád a zdráv.

Jenže sociální demokraté se rozhodli, že problém musí být vyřešen do konce června, jinak učiní nějaké kroky. Jaké? Zeman odmítá problém vyřešit. Má čas. Říká:  Jsem zdráv a mladý. Ale Janu Hamáčkovi hoří termín slíbený voličům. Má jen dva tahy. Oba končí matem!

Může vstoupit z vlády s ministry za ČSSD a zvýšit tak rozkol ve své straně. Voliči to budou považovat za podraz a ČSSD půjde do nicoty. Jenže nic se nezmění. Andrej Babiš bude dál vládnout! Jan Hamáček má již najmenované do vlády dva Zemanovy ministry a ti ve vládě zůstanou! Ministři budou doplněni pod patronací Miloše Zemana „odborníky“. A je vymalováno!

Jan Hamáček také může pokoření sebe a ČSSD Milošem Zeman spolknout a pokračovat v rozjeté koalici s Andrejem Babišem. Již dnes je zjevné, že voliči ČSSD to nepochopí a hlas své tradiční straně nedají. A opět se otevírá cesta do nicoty.

Jan Hamáček má dnes odjet na Vysočinu na jednání s Milošem Zemanem, aby se domluvil ohledně změny na ministra kultury. Nepřekvapí mne, když na Vysočině bude potupen s odkazem, aby se večer podíval na TV Barandov, kde mu to vzkáže. Aspoň tak jednal s redaktory na tiskové konferenci dnes odpoledne.

 

Napsáno pro iDnes:

https://bohumirsimek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=719035

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama